Stoican răsuflă uşurat după partida cu Reşiţa: “Sunt trei puncte mari” (Galerie foto)

Viitorul Târgu Jiu a trecut pe teren propriu de formaţia CSM Reşiţa, în runda cu numărul 18 a ligii secunde. Gazdele s-au impus cu 2-1, după reuşitele lui Marius Cioiu (38) şi Alin Ţegle (88). Laurenţiu Buş a punctat pentru oaspeţi dintr-un penalty (90). După meci, Flavius Stoican a declarat că este mulţumit că echipa sa a revenit pe poziţie de play-off.

“Sunt trei puncte mari. Aveam nevoie de această victorie. Veneam după o calificare în Cupa României şi important era să nu fim relaxaţi. Am mai păţit acest lucru după ce am eliminat Gaz Metan Mediaş, iar în meciul cu ‘U’ Cluj am avut o primă repriză în care am intrat pe vârfuri. Mă bucur că suntem din nou în prime şase echipe. Acesta este obiectivul nostru, să ne batem până la final. În prima repriză, am avut multe situaţii şi o posesie bună. În a doua repriză, au echilibrat jocul, au fost şi momente mai delicate, pentru că au pus presiune pe noi. Până la urmă, sunt importante cele trei puncte. Am încercat să le redau plăcere şi să aibă şi prospeţime. Astăzi, vreau să-l felicit Cristi Oros. În ultimele trei partide, acest băiat, care are 36 de ani, a jucat foarte bine. Din trei în trei zile. Să joci, la Cluj, mijlocaş central în faţa apărării şi cu un efort deosebit, este un exemplu pentru mine şi pentru jucători”, a declarat antrenorul gorjenilor.

În runda viitoare, Viitorul iese la Ripensia Timişoara.