O victorie şi o înfrângere pentru baschetbalişti

CSM Targu Jiu a incheiat cu o victorie si o infrangere Turneul 12, gazduit in propria sala. Daca in prima zi a competitiei, elevii lui Jordanko Davitkov au trecut de Athletic Constanta, gorjenii au fost invinsi duminica, de CSO Voluntari.

Gazdele s-au impus fără emoţii în confruntarea cu echipa de la malul mării, 86-59, dar nu au prea contat în meciul cu ilfovenii, pe care l-au pierdut, 80-99. Camil Berculescu a fost unul dintre remarcaţii zilei de sâmbătă. Gorjeanul a reuşit cea mai bună prestaţie a sezonului şi a terminat meciul cu peste 28 de minute jucate, 16 puncte, 3 recuperări și o pasă decisivă.

Camil Berculescu, CSM Târgu Jiu

Duminică, diferenţa s-a făcut în prima repriză, când Voluntariul a înscris din toate poziţiile. Anthony Bernard Hickey a fost cel mai bun marcator al partidei, cu 23 de puncte. Kevin Allen a reuşit încă un double-double, cu 22 de puncte şi 10 recuperări. Antrenorul principal al CSM-ului s-a declarat totuşi satisfăcut după cele două zile de turneu.