CSM Târgu-Jiu a rezistat doar o repriză cu Mediaşul

Baschetbalistii gorjeni au ajuns la al patrulea esec la rand in Liga Nationala. Elevii lui Claudiu Alionescu s-au inclinat, sambata, in fata experimentatei formatii CSM Medias.

Deşi au controlat primul sfert al întâlnirii, gorjenii au căzut după pauză, iar vizitatorii au făcut legea în primele 10 minute de la reluarea jocului, când s-au impus cu 30-13.Ors Kilyen a fost cel mai bun marcator al formaţiei noastre cu 19 puncte. Din tabăra oaspeţilor s-a remarcat Titus Nicoară, cu 27 de puncte şi 31 indice de eficienţă. Fostul jucător al Energiei, Stefan Nikolic a contribuit la succesul ardelenilor cu 10 puncte şi 6 pase decisive.
Antrenorul gazdelor, Claudiu Alionescu, a declarat că băieţii săi nu au putut ţine ritmul până la finalul confruntării.

Claudiu Alionescu, antrenor CSM Târgu Jiu

Alionescu a adăugat că este nemulţumit de randamentul pivotului american Rick Curry Jr., care ar putea părăsi echipa în iarnă.

CSM Târgu Jiu a rămas cu o singură victorie în LNB, unde a contabilizat patru înfrângeri.