LPS a câştigat Cupa Liceelor

Liceul cu Program Sportiv a castigat prima editie a Cupei Liceelor Dolce Vita. Pe locul 2 a incheiat competitia echipa Colegiului National Tudor Arghezi Targu Carbunesti, iar medaliile de bronz au revenit celor de la Colegiul National Spiru Haret.

Competiția, desfășurată în Complexul Dolce Vita, a adunat la start 16 echipe, reprezentante ale liceelor din județ. Asociația Club Sportiv Minifotbal Gorj s-a ocupat de organizare, în parteneriat cu Consiliul Județean Gorj, Inspectoratul Școlar Gorj și Complexul Dolce Vita.

În semifinale, LPS s-a impus în fața celor de la Spiru Haret, iar în finală a trecut de echipa din Târgu Cărbunești, cu scorul de 5-3.
Medaliile de bronz le-au revenit celor de la Colegiul Național Spiru Haret, învingători în finala mică, 2-1 cu Colegiul Gheorghe Tătărescu Rovinari.

Toate cele 16 echipe participante au primit, din partea ACS Minifotbal Gorj, prin intermediul proiectului aprobat de Consiliul Județean Gorj, un rând de 12 echipamente complete, tricou și șort.

Răzvan Vespe (LPS) a fost desemnat golgheterul turneului graţie celor 10 goluri marcate pe parcursul competiţiei. Echipa învingătoare a dat şi cel mai bun jucător, pe Răzvan Vulpe . Premiul special de MVP a mers la Alexandru Buzurin (Târgu Cărbunești), iar cel mai bun portar a fost Virgil Voinea (Rovinari).

Distincţiile au fost înmânate de Ninel Muja, vicepreședintele CJ Gorj, Andrei Ion, inspector pe ramura de sport la ISJ Gorj și Cosmin Iosu, președintele ACS Minifotbal Gorj.