Petrolul Țicleni, victorie în finală

Finala Cupei Romaniei – faza judeteana si-a consumat ultimul act, sambata, la Balesti. Meciul pentru trofeu le-a pus fata in fata pe Stiinta Turceni si Petrolul Ticleni.

Câştig de cauză au avut “petroliştii” lui Samir Bufanu, echipa care a terminat pe locul 4, campionatul judeţean. Țicleniul s-a impus cu 2-1, după ce la pauză a condus prin două goluri splendide marcate de Alin Cornescu şi Emil Burlacu. În partea a doua, Turceniul a echilibrat disputa, a marcat dintr-un penalti, prin

Ionuţ Butoi, şi a ratat o sumedenie de ocazii, balonul lovind şi bara porţii adverse.
Condusă de experimentatul Dan Amzucu, defensiva Petrolului a rezistat, iar la final jucătorii au sărbătorit câştigarea trofeului alături de fani.

La finalul meciului, antrenorul învingătoarei, Samir Bufanu, a declarat că succesul era aşteptat de suporterii din Ţicleni, iar Petrolul îşi propune să facă o figură frumoasă în Cupă.

Samir Bufanu, antrenor Petrolul Țicleni

Primarul din Ţicleni, Constantin Radu, a răsuflat uşurat la ultimul fluier al arbitrului. Edilul a declarat că va pune trofeul la loc de cinste.

Constantin Radu, primarul oraşului Țicleni

Directorul sportiv de la Turceni, Valentin Modrea, a declarat că Ştiinţa a avut ghnion în finală. În plus, golgheterul Cătălin Mohora a ieşit accidentat în prima repriză,