Viitorul, la prima victorie cu Stoican pe bancă

Viitorul Targu Jiu a obtinut o victorie chinuita cu CSM Slatina, scor 2-1. Este primul succes al trupei lui Flavius Stoican in noul sezon.
Meciul de la Târgu Jiu a fost unul viu, cu ocazii de ambele părți. Gazdele au deschis scorul în minutul 13, prin Alex Băican. Avantajul de pe tabelă a durat numai 5 minute, pentru că Slatina a obțnut un penalty. Deși Vasile Gheorghe a ratat, Cătălin Doman a fost pe fază și a înscris.
Partea secundă a fost dominată de echipa lui Flavius Stoican, dar ocaziile cele mai mari le-a avut Slatina, care a ratat trei situații de unu la unu cu portarul. În cele din urmă, Viitorul s-a impus prin reușita lui Andrei Ludușan din ultimul minut.

Flavius Stoican, antrenor Viitorul Târgu Jiu

Stoican l-a lăudat pe salvatorul Ludușan. Atacantul a marcat la cateva secunde de la intrarea în teren.

Principalul Slatinei, Mihai Ianovschi, a recunoscut că echipa sa nu a făcut cel mai bun joc, în ciuda ocaziilor mari pe care și le-a creat.