Viitorul s-a calificat în semifinalele Cupei!

Viitorul va reprezenta orasul Targu Jiu in semifinalele Cupei Romaniei. Echipa lui Flavius Stoican s-a calificat in careul de asi dupa succesul cu Universitatea Cluj, 1-3.

Deși au luat gol la câteva secunde de la primul fluier, oaspeții au întors scorul în repriza secundă, când au marcat de trei ori. Un penalty provocat de Taub i-a băgat în joc pe fotbaliștii gorjeni. Țegle a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 69, iar peste alte 5 minute Luchin a fost eliminat pentru că l-ar fi lovit cu capul în figură pe Baican. În superioritate numerică, elevii lui Stoican au lovit de două ori pe final de meci. Intrat în partea a doua a confruntării, golgheterul Daniel Paraschiv a reușit o dublă.
“Am atins o performanță pe care nici nu o visam”, a declarat antrenorul Viitorului după meci.

Flavius Stoican, antrenor Viitorul Târgu Jiu

În 2007, Pandurii ajungea în semifinalele Cupei României, dar era învinsă de Rapid București, într-un joc disputat la Timișoara. De atunci, nicio echipă din Gorj nu a mai atins această performanță.