Viitorul a urcat pe 11

Viitorul Targu Jiu a bifat al patrulea joc fara infrangere cu Eugen Trica pe banca. Sambata, trupa gorjeana a invins-o in deplasare pe Politehnica Iasi.
Oaspeții au câștigat partida cu 3-1. Alexandru Core a deschis scorul, în minutul 9, după o lovitură de colț. Golul meciului a venit de la Alin Țegle (`30). Mijlocașul Viitorului l-a surpins pe portarul advers după o lovitură liberă, iar echipa lui Trică a intrat la cabine cu un avantaj meritat. Moldovenii au redus din diferența în minutul 58, prin Sekou Camara. Fostul pandur Felipe Acosta a avut ultimul cuvânt și a stabilit scorul final cu două minute înainte de expirarea timpului regulamentar.

,,Am făcut un joc foarte bun, am dominat, am avut posesie, am avut agresivitate, practic în prima repriză nu le-am dat nicio șansă celor de la Poli Iași. A doua repriză am scârțâit puțin, era și normal ca Poli Iași să preseze, au și marcat gol și am intrat într-o degringoladă care nu mi-a plăcut deloc. După care am revenit, am marcat al treilea gol și totul s-a liniștit. Trebuie să luăm fiecare meci în parte, îl jucăm clar la victorie și, de ce nu, până vine pauza să ajungem acolo, să suflăm și noi în ceafă celor care sunt pe locul 5, 6 sau 7, adică să urcăm în clasament”, a declarat Eugen Trică după meci.
Viitorul Târgu Jiu a ajuns pe locul 11.

Viitorul în meciul cu Poli Iași: Eftimie – Buleică (cpt.)(Ciul 39′, Misarăș 82′), Sveicauskas, Core, Copaci – Țegle, Felipe Acosta – Vulpe, Al. Dulca, Dodoi (Doumbia 21′), Mitrică (Gîrbiță 46′). Rezerve neutilizate: Geantă – Gheban, Ruican, Vespe, Brînzan. (foto mediafax.ro)