Viitorul a făcut spectacol la Bacău

Dupa patru meciuri pierdute la rand, Viitorul Targu Jiu s-a descatusat pe terenul formatiei Aerostar Bacau. Gorjenii s-au impus cu 5-1 in deplasarea din Moldova. Antrenorul Cristian Lupuţ a obţinut prima victorie de la revenirea la Târgu Jiu chiar împotriva fostei sale echipe. Daniel Paraschiv a deschis scorul după doar trei minute, în urma unui corner. Deşi gazdele au egalat rapid, în minutul 10, prin Zaharia, alte două goluri ale alb-albaştrilor au pecetluit soarta meciului până în pauză. Au marcat Alex Băican (37) şi Marius Cioiu (40). Ca şi în precedentele confruntări din campionat, Viitorul a terminat meciul în inferioritate numerică, după ce Vlad Costea a văzut al doilea galben în minutul 57. Dacă mai erau emoţii, au fost risipite pe final, când Alin Ţegle (81) şi Darius Buia (88) au punctat pentru un succes la scor. În urma acestui meci, Aerostar Bacău a retrogradat. Viitorul a revenit pe prima poziţie a clasamentului Seriei B din play-out, iar miercuri joacă restanţa cu Petrolul Ploieşti, echipă cu care se află la egalitate de puncte. (foto arhiva)