Victorie la Memorialul ”Mircea Pașek”

CSM Târgu Jiu a câștigat primul meci amical din cadrul Memorialul ”Mircea Pașek”. Gazdele au trecut de Știința București, scor 35-26.

Gorjencele nu au avut emoții cu viitoarea adversară din Liga Florilor. Elevele lui Liviu Andrieș au dominat clar prima repriză disputată împotriva nou-promovatei. Angela Pușcaș, Ana Ciolan și Laura Moldovan au fost plusul din tabără gazdelor față de meciul cu Craiova. La pauză s-a intrat cu un avans liniștitor, 19-10. Oana Maria Bucă, Sabine Klimek și Angela Pușcaș au terminat partida cu câte 6 goluri. Meciul a fost precedat de prezentarea lotului. În partida de debut a turneului, HC Dunărea Brăila a trecut de CS Măgura Cisnădie, scor 35-30.

Astăzi, CSM Târgu Jiu evoluează împotriva echipei din Sibiu, tot de la ora 19.00.

CSM Târgu Jiu – Știința București 36-25(19-10)
CSM Târgu Jiu: Ekaterina Dzhukeva, Andreea Chetraru, Elena Marica Bercu – Bianca Ştefania Chiriţă, Oana Maria Bucă 6g, Alexandra Maria Gavrilă 1g, Angela Puşcaş 6g, Aura Teodora Popescu 2g, Andreea Mihart 1g, Simone Bohme 2g, Mirabela Coteț 4g, Andreea Chiricuță 3g, Laura Moldovan, Sabrina Lazea 1g, Florenţa Ilie 2g, Ana Cătălina Ciolan 1g, Sabine Klimek 6g. Antrenori: Liviu Andrieş şi Andrei Enache. Antrenor cu portarii: Gore Albici. Maseur: Petre Tocaru.