Una caldă, alta rece pentru Pandurii

Clubul Pandurii Targu Jiu ramane pe linia de plutire. Judecatorii nu au acceptat cererea lichidatorului judiciar privind intrarea in faliment, iar clubul va ramane in insolventa in baza unui plan de reorganizare, cel putin pana pe 20 iulie, cand dosarul va fi repus pe rol.

Până atunci, gorjenii trebuie să se salveze în plan sportiv, unde au înregistrat a doua înfrângere consecutivă din acest an.

Trupa lui Adrian Bogoi a cedat pe terenul formaţiei Academica Clinceni, scor 3-1.
Gazdele au deschis scorul, în minutul 35, prin Costin Gheorghe, care l-a învins pe portarul gorjenilor cu un şut puternic de la 16 metri.
La numai un minut distanţă, ilfovenii şi-au dublat avantajul prin Alexandru Popescu.
Băjan a redus din diferenţă după o lovitură de la 11 metri în repriza secundă, dar tot un penalty a stabilit soarta punctelor în minutul 63.
Mihalcea a fost faultat în careul pandurilor, iar Barbu a transformat, fără emoţii, păcălindu-l pe căpitanul Stanca.

În frângerea de la Clinceni i-a dus pe panduri pe locul 17 în clasament, poziţie direct retrogradabilă.