Tot mai departe de play-off! CSM Târgu Jiu a fost învinsă de Steaua

Principala echipa de baschet a Clubului Sportiv Municipal Targu Jiu a incheiat turul cu 10 infrangeri si 5 victorii. Trupa pregatită de Jordanco Davitkov a pierdut meciul disputat la Bucuresti, impotriva Stelei, scor 86-78.

Militarii au gestionat mai bine situația după pauză, reușind al șaptelea succes din Liga naționala. Formația adversă nu mai evoluase de două etape, din cauza cazurilor de coronavirus din lot. Kevin Allen a totalizat 19 puncte şi 10 recuperări, Malik Morgan a adăugat 18 puncte şi 7 pase decisive, iar Brandon Sly și Porter Troupe au terminat cu 11 puncte fiecare. Dintre jucătorii gorjeni, Mihai Bădiţă a petrecut 13,57 minute pe parchet şi a reuşit 3 puncte şi 2 recuperări. Octavian Ilie a fost folosit 6,03 minute, aducându-şi contribuţia cu o recuperare.

Davor Konjevic a fost cel mai bun marcator al partidei cu 22 de puncte, iar Terrell Carter II a fost cel mai eficient, cu 16 puncte și 10 recuperări. Miercuri, formația noastră se deplasează în Bănie, pentru duelul cu SCM U Craiova.