Stoican, iritat de jocul Viitorului: Ce presiune? Nu facem operaţii pe creier, nu pilotăm avioane!

Antrenorul Viitorului, Flavius Stoican, s-a declarat nemulţumit de jocul echipei sale în meciul pierdut cu Universitatea Cluj, scor 1-2. Gorjenii au turat greu motorale şi nu au mai putut întoarce rezultatul după ce Sergio Ribeiro a reuşit o dublă (20, 76). Daniel Paraschiv a redus din handicap la numai un minut după ce clujenii punctaseră a doua oară, dar Viitorul a pierdut primul meci din campionat în noul an.

“Am început meciul destul de încrezători, doar prin simpla noastră prezenţă, asta a fost dezamăgirea mea. În a doua repriză, am încercat să punem presiune, să jucăm, ne-am creat câteva ocazii. Am întâlnit o echipă care a stat bine defensiv şi au reuşit să ne surprinsă pe contraatac în câteva situaţiii. Am început meciul crispaţi, dar am întâlnit totuşi o echipă care s-a organizat. Astăzi, puteam mai mult, dacă eram de la început cum am fost în repriza a doua. Nu este presiune, nu facem operaţii pe creier, nu pilotăm avioane!

Stoican a mai spus că terenul foarte prost a dezavantajat echipa care a vrut să construiască.

“Îmi doresc ca terenul să arate mai bine, avem un joc de posesie, dacă e un teren prost, ne dăunează. Noi nu jucăm cu minge lungă, pasăm, jucăm şi cu portarul. Am nevoie de un teren tăvălugit. Astăzi, am cerut acest lucru, dar nu s-a vrut. Nu ştiu de ce”.

“Am întâlnit o echipă bine aşezată, au intrat mai bine în meci şi noi ne-am chinuit să întoarcem rezultatul. Nu este greu să ajungem sus, este greu să ne menţinem, însă o să dăm totul la fiecare meci. Eu, personal, nu simt nicio presiune. Suntem tineri, vream să ne afirmăm, să ajungem cât mai sus şi să practicăm un fotbal frumos”, a declarat şi marcatorului golului, Daniel Paraschiv.

VIITORUL TÂRGU JIU – UNIVERSITATEA CLUJ 1-2 (0-1)

Viitorul: D. Rusu – Buleică, Al. Băican (Buia 90′), Lixandru, Copaci (Gîrbiță 66′) – Prejmerean (cpt.), Țegle (Chiorean 72′) – Cioiu (Bădăuță 66′) – Andr. Dragu (Vulpe 90′), D. Paraschiv, Vl. Șerbănescu. Rezerve neutilizate: Rob. Bodea – Ciul, Mitrică, Misarăș. Antrenor: Flavius Stoican
Cluj: Muțiu – Dican, Andr. Răuță, Luchin (cpt.), Taub – Meșter (Sburlea 68′), I. Filip – Ribeiro (Al. Pop 90+3′), D. Acka (Negrean 89′), Nic. Pîrvulescu – Golan (Gavra 68′). Rezerve neutilizate: Gorcea – Chacana, Ogbu, Ștefănescu, Laur. Rus. Antrenor: Costel Enache