Tot cu pulsul ridicat! CSM a câştigat pe final cu Rapid (galerie foto)

CSM Târgu Jiu a reuşit să o bată şi în meciul retur pe Rapid Bucureşti. Gorjenii s-au impus cu 68-64 (24-18, 20-19, 7-13, 17 -14).

Baschetbaliştii gazdelor au părut în control mai ales în primele sferturi, dar şi-au complicat existenţă, în stilul lor caracteristic, în partea a doua, când rapidiştii s-au apropiat la numai două puncte. Un “tip-in” al lui Titus Nicoară cu 8 secunde înainte de final a consemnat însă al doilea succes consecutiv pentru formaţia lui Claudiu Alionescu.

Căitanul Porter Troupe a fost cel mai bun marcator din tabăra noastră cu 19 puncte, 6 recuperări şi 6 pase decisive, pentru cel mai mare indice de eficienţă –21. Hamilton a izbutit 16 puncte, iar Malik Morgan 11.
Dintre jucătorii gorjeni au evoluat Mihai Bădiţă (12,39 minute), care a reuşit 2 puncte, Andrei Bărăgan (7,21 minute) şi Camil Berculescu (1,48 minute).

La finalul partidei, principalul echipei de baschet, Claudiu Alionescu, a declarat că defensiva a făcut diferenţa, iar publicul a fost decisiv în obţinerea succesului. Antrenorul gorjean nu a fost însă mulţumit de posesiile pierdute sau de precipitarea din jocul gazdelor.

“Vreau să-mi felicit jucătorii pentru efortul depus şi pentru mentalitatea pe care am avut-o în ultimul sfert, unul destul de dificil, în care Rapidul a revenit la o singură posesie, însă noi am reuşit să gestionăm mai bine finalul şi să câştigăm acest meci. Nu am făcut un joc strălucit din punct de vedere ofensiv, ne-am pierdut un pic capul în sfertul trei, în care am încercat mai mult acţiuni individuale decât colective şi nişte aruncări grăbite care nu erau în planul nostru de joc. Defensiv, am făcut un joc bun, am primit doar 64 de puncte, o ţintă bună pentru noi şi cred că a fost motivul principal pentru care am reuşit să câştigăm. Sunt mulţumit de numărul de pase decisive – 14, dar total nemulţumit de mingile pierdute –16, în condţiile în care la pauză aveam doar 5. Aceste mingi pierdute uşor i-au readus în joc pe cei de la Rapid, însă una peste alta este o victorie. Este o victorie şi a publicului, pentru că, mai ales în ultimul sfert, am simţit o energie care ne-a împins spre succes”, a spus Alionescu.

În partida următoare, gorjenii vor da piept cu Miercurea Ciuc. Partida are loc miercuri, 23 martie.