Baschetbaliştii au pierdut la Constanţa

CSM Târgu Jiu a fost învinsă, sâmbătă, de Athletic Constanța, într-un meci care a contat pentru etapa a-29-a din LNBM. După o partidă echilibrată, gazdele s-au impus cu 87-80 (23-22, 22-25, 21-13, 21-20).

Căpitanul formației noastre, Porter Troupe, a fost cel mai bun marcator al meciului şi a terminat confruntarea cu 23 de puncte și o pasă decisivă. Carl Dylan a contribuit cu 14 puncte şi 6 recuperări, iar Titus Nicoară a adăugat 9 puncte şi 7 recuperări. Dintre jucătorii gorjeni au evoluat Octavian Ilie (20 de minute, 2 puncte şi 3 pase decisive) şi Andrei Bărăgan (1 minut).

După meci, antrenorul Claudiu Alionescu a declarat că succesul constănţenilor este unul meritat, iar CSM a păcătuit în defensivă şi a jucat mai mult individual în partea a doua a încleştării.

Gorjenii au 9 victorii şi 19 înfrângeri în acest sezon. Mâine, formația noastră joacă la Focșani, în restanța cu CSM-ul din localitate. Meciul începe la ora 17.00.

CSM Târgu Jiu: Carl Dylan 14p, Andrei Bărăgan, Brandon Sly 8p, Kendarrius Hamilton 7p, Porter Troupe 23p, Ahmed Bashir 8p, Titus Nicoară 9p, Răzvan Pavel, Camil Berculescu, Andrei Gheorghe, Malik Morgan 9p, Octavian Ilie 2p. Antrenor principal: Claudiu Alionescu. Antrenor secund: Alexandru Gliga.