Pandurii se afundă în clasament

Pandurii Targu Jiu a inregistrat al patrulea esec consecutiv din Liga 2. Trupa gorjeana a fost invinsa pe teren propriu de CS Mioveni, 1-2.
Constantin Grecu a purtat banderola de căpitan la revenirea în meciurile oficiale.

Argeşenilor le-au trebuit, sâmbătă, 3 minute să înscrie primul lor gol din campionat, prin Davide Massaro. Martin Remacle, una dintre achiziţiile reuşite ale verii, a egalat în minutul 22, după un şut violent care a poposit în vinclu. Când Pandurii părea în control, Andrei Pleşa a văzut, uşor, cartonaşul roşu (40), după o intrare imprudentă, dar ale cărei efecte au fost exagerate de Constantin.

Oaspeţii au ratat ocazii mari până la pauză, dar s-au descătuşat abia în minutul 79, când fostul pandur Sergiu Negruţ a înscris din careu. Echilibrul numeric a fost restabilit în minutul 83, când Alexandru Iacob a văzut al doilea galben. Pandurii a presat în final, dar nu a reuşit să obţină ceva din meci.

În ciuda unei noi înfrângeri în campionat, antrenorul Pandurilor, Călin Cojocaru, a declarat după partida cu CS Mioveni (1-2) că este mândru de atitudinea elevilor săi. Tehnicianul consideră că se poate clădi pe prestaţia de sâmbătă şi a lansat un atac asupra arbitrilor confruntării.