Pandurii rămâne fără victorie acasă

Pandurii Targu-Jiu nu a reusit nici cu Petrolul sa obtina primul succes al sezonului pe teren propriu. Gorjenii au fost invinsi de prahoveni cu 1-0.

A fost un meci anost, decis de un autogol. Singura reuşită a partidei a purtat semnătura lui Gabriel Oiţă. Din păcate, căpitanul Pandurilor a înscris în propria poartă în minutul 48. Cea mai mare oportunitate a gorjenilor a venit după un corner bătut foarte bine de Trancă, dar Patrick Popescu a trimis mingea pe lângă stâlpul din stânga portarului. Amfitrionii au avut un penalty clar în minutul 89, când Bărboianu a respins mingea cu mâna din propriul careu, dar centralul întâlnirii a arătat doar colţul terenului (`89).
Antrenorul Pandurilor, Adrian Bogoi, a declarat după joc că un egal ar fi fost mai normal.

Adrian Bogoi, Pandurii Târgu Jiu

Flavius Stoican nu a putut sta pe banca oaspeţilor fiind suspendat. După meci, fostul antrenor al Pandurilor a declarat că victoria este meritată, în ciuda jocului şters al prahovenilor.