Înfrângere după un meci slab!

Baschetbaliștii gorjeni au fost învinși în runda intermediară disputată miercuri. CSM Târgu Jiu a cedat la Miercurea Ciuc, scor 86-81.

Oaspeții, care s-au impus doar în primul sfert al confruntării (17-22, 20-18, 24-17, 25-24), au rămas astfel la 7 victorii din cele 25 de meciuri disputate. Ahmed Bashir a fost cel mai bun marcator al alb-albaștrilor, cu 15 puncte marcate. Dintre jucătorii gorjeni au evoluat Octavian Ilie (17,18 minute), care a terminat partida cu 5 puncte și Răzvan Pavel (2,42 minute).

“Este din păcate un meci foarte slab al nostru, împotriva unui adversar facil şi la un moment nepotrivit. În primul rând din punct de vedere defensiv, în special în partea a doua, unde am primit 49 de puncte, iar asta ne-a costat şi meciul. Am suferit foarte mult la deciziile la pick, unde ei au jucat cu schimb şi de asemenea la capitolul aruncărilor”, a concluzionat antrenorul Claudiu Alionescu după meci.

Sâmbătă, de la ora 18.00, CSM Târgu Jiu joacă pe teren propriu cu BCM Pitești.

CSM Târgu Jiu: Carl Dylan, Brandon Sly, Kendarrius Hamilton, Porter Troupe, Ahmed Bashir, Titus Nicoară, George Pavel, Camil Berculescu, Andrei Gheorghe, Malik Morgan, Alexandru Berca, Octavian Ilie. Antrenor principal: Claudiu Alionescu. Antrenor secund: Alexandru Gliga.