Două medalii pentru CS Pandurii la Bucureşti

Atletele de la CS Pandurii au cucerit doua medalii la Maratonul de la Bucuresti. Alina Butnariu si Mihaela Cioveie au urcat pe podium la tineret.

Butnariu a cucerit un nou titlu de campioană naţională. Eleva antrenorului emerit Ion Bură a alergat primul maraton pe șosea și a învins detaşat la categoria tineret. Pentru sportiva de la CS Pandurii este al cincilea titlu de campioană națională, obținut în anul 2019. De asemenea, Mihaela Cioveie, pregătită de antrenoarea Viorica Dima, s-a clasat a treia. Atletele de la clubul gorjean vor alerga din nou vineri, 18 octombrie, la Băile Felix la Campionatul Național de Cros, unde speră să obțină iar medalii.

O altă gorjeancă, Adela Bălţoi, care concurează acum pentru Sportul Feroviar din Bucureşti, s-a impus în cursa de 10 k, desfăşurată duminică. Fosta sportivă de la CS Pandurii a alergat cei 10 kilometri în 37 de minute şi 19 secunde. Maria Cristea a venit pe doi, iar Oana Diana Miruna Ivăncescu s-a clasat a treia.