Aur și bronz pentru atletele din Gorj

Campionatul Balcanic de Maraton a venit cu noi medalii pentru atletele din Gorj. Competiția s-a desfășurat în Grecia, la Atena, pe 12 noiembrie.
Adela Bălțoi Dumitrescu, sportivă ce reprezintă cluburile ACS Feroviar și CSM Caransebeș, și Alina Eremia, atletă legitimată la CSM Târgu Jiu și CS Pandurii, au luat aurul pe echipe.
Pe lângă această performanță, Adela Bălțoi Dumitrescu, a reușit să urce și pe podium la individual. Gorjeanca a terminat cursa pe locul trei, în 2h 54 ‘ și 20 de secunde. Ea se pregăteșe cu antrenorul Gabriel Brănișteanu, în timp ce Alina Eremia este antrenată de profesorul emerit Ion Bură.
Delegația României a obținut alte două medalii. Alexandru Ilie Corneschi a luat argintul la individual, iar echipa masculină, din care a făcut parte și Silviu Stoica, a fost a treia.