CSM nu i-a făcut faţă Craiovei

CSM Targu Jiu a pierdut si primul meci din noul sezon al Ligii Nationale de Baschet. Fara Jordanco Davitkov, bolnav, gazdele au “stat” in joc doar in primele 10 minute, la capatul carora tabela a aratat 16-20.

Oaspeţii de la SCM U Craiova au fost mai atletici, mai rapizi şi mai puternici, şi s-au distanţat la un avantaj confortabil după alte două perioade de joc câştigate. Gorjenii au mai recuperat din handicap în ultimul sfert, dar, chiar şi aşa, diferenţa finală a reflectat lucrurile din teren, scor 58-73. Antrenorul Claudiu Alionescu știe unde a fost decisă partida.

Claudiu Alionescu, antrenor secund CSM Târgu Jiu

Este al doilea meci în care gorjenii păcătuiesc la capitolul ofensivă.

Ahmed Bashir a fost cel mai bun marcator de la CSM cu 14 puncte, iar Michael Rashad Qualls a reuşit 16 pentru Craiova, care a avut însă cinci jucători în cifră dublă la acest capitol. Mâine, CSM Târgu Jiu joacă la Oradea.