Dezastru pentru Viitorul. Gorjenii au fost penibili în Ghencea

Echipa de fotbal Viitorul Târgu Jiu a revenit cu picioarele pe pământ. Gorjenii sperau la play-off în acest sezon, dar au fost treziți la realitate după numai două jocuri.

Eșecul cu Şelimbăr (0-3) a părut unul sever pentru trupa lui Călin Cojocaru, dar numai până la meciul cu Steaua. Oaspeții au fost ridiculizați în 45 de minute, scor 0-5. După un prim act destul de anost, chinul a început din minutul 47, când Alexandru Boiciuc a marcat primu gol. Atacantul a realizat dubla în minutul 78, la fel ca Nacho Heras (62′, 90′). A mai marcat David Maftei (65′). Eșecul a dus-o pe Viitorul pe locul 11 în clasament. Gorjenii au șanse minime la primele șase locuri, pentru că trebuie să anuleze un handicap de 5 puncte în ultimele două etape.

Sâmbătă, alb-albaștrii o întâlnesc pe CSM Slatina pe teren propriu. Partida începe la ora 11.00.

STEAUA BUCUREȘTI – VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU 5-0 (0-0)

Steaua: Frănculescu – Dav. Maftei (Enceanu 78′), Ceceri, Beța, Ad. Ilie – Drăghici, Rober Sierra (Raicu 78′), Dav. Matei (Mancuso 67′), Pau Miguelez (Boiciuc 46′) – Chipirliu (cpt.)(Chunchukov 70′), Nacho Heras. Rezerve neutilizate: H. Iancu – Shehait, Rz. Florea, Andr. Gab. Cristea. Antrenor: Daniel Oprița.

Viitorul Pandurii: Rob. Geantă – Dav. Savu, Jozic, Mrsulja (cpt.), Godja – Brînzan – Vulpe (Moisie 64′), Nic. Geană (Ed. Croitoru 64′), Gîrbiță (Dr. Popa 64′), Nikpalj (Andreaș 81′) – Alb. Voinea (Acolatse 81′). Rezerve neutilizate: Lupescu – R. Cojocaru, Bîrzu, Toure. Antrenor: Călin Cojocaru