Amendă usturătoare pentru FCU Craiova

Clubul FCU Craiova a fost amendat cu suma de 22.500 de lei de către Comisia de Disciplină a FRF.
Măsura a fost luată în urma incidentelor produse de fani spre finalul meciului cu AFC Hermannstadt, din etapa a 9-a şi ultima din play-out.

A fost partida care a consfințit retrogradarea formației din Bănie în liga secundă. Sibienii au câștigat partida cu 3-1. Jocul a fost întrerupt în minutul 85, după ce suporterii gazdelor au rupt scaune şi le-au aruncat pe teren. După cinci minute de aşteptare, arbitrul a trimis jucătorii la vestiare pentru zece minute, iar apoi jocul s-a reluat fără alte incidente.

FCU Craiova se va reuni pe 16 iunie. Până acum, nouă reprezentanți ai echipei din sezonul trecut, antrenori și jucători, și-au reziliat contractele.