Viitorul, înfrângere la debutul pe Municipal

Echipa lui Nicolae Sarcina, Viitorul Targu Jiu, a fost invinsa la primul meci disputat pe noua arena din Targu Jiu. Formatia gorjeana a pierdut, scor 1-3, duelul cu Dunarea Calarasi.

Echilibrul s-a rupt devreme, portarului gazdelor, Anca Trip, fiind eliminat în minutul 10, pentru că l-a faultat pe Bogdan Rusu. Atacantul care “a scos” cartonaşul roşu a punctat la faza imediat următoare, din lovitură liberă, reuşind dubla până în minutul 22. Deşi părea jucat, meciul s-a animat în ultimul sfert de oră. Bădăuţă a redus din handicap în minutul 79, iar Gaston Mendy a văzut al doilea galben şi a părăsit suprafaţa de joc. Viitorul a alergat în zadar după golul egalării, ultima reuşită a partidei purtând semnătura lui Mediop.

La finalul meciului, tehnicianul Cristian Lupuţ a admis că erorile individuale i-au costat pe jucătorii săi. Antrenorul gorjenilor este totuşi mulţumit că echipa s-a mutat în Gorj şi se pregăteşte la Băleşti.

Cristian Lupuţ, antrenor Viitorul Târgu Jiu

Tehnicianul Cristi Pustai a fost satisfăcut de succesul obţinut la Târgu Jiu, unde a declarat că ar reveni să antreneze cu plăcere.

Cristi Pustai, antrenor Dunărea Călăraşi

Până acum, nicio formaţie gazdă nu a reuşit să se impună pe noua arenă. FCU Craiova a obţinut un rezultat de egalitate, iar Pandurii şi Viitorul au bifat înfrângeri.