Victorie pentru Mergea şi Tecău

Perechea formată din românii Florin Mergea şi Horia Tecău a câştigat, luni, meciul cu dublul Viktor Troicki/Mikhail Youzhny, scor 3-6, 7-6 (4), 10-8, în optimile de finală ale turneului de tenis de la Stuttgart.
Meciul a durat o oră şi 15 minute, iar pentru accederea în sferturile de finală ale competiţiei pe iarbă, Mergea şi Tecău şi-au asigurat 45 de puncte în clasamentul ATP şi un cec în valoare de 5.340 de euro.
În faza următoare, tenismenii românii se vor confrunta cu învingătorii din partida Florian Mayer/Philipp Oswald – Juan-Martin Del Potro/Taylor Fritz.
Mergea şi Tecău au fost cotaţi cu a doua şansă la câştigarea trofeului de la Stuttgart şi vor face echipă la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro.