Victorie dramatică, dedicată directorului Bălăeț

CSM Târgu Jiu are trei succese la rând în Liga Națională de Baschet Masculin. Trupa gorjeană s-a impus la București împotriva Rapidului după un joc interzis celor slabi de înger.

Prima repriză a fost echilibrată, dar oaspeții s-au desprins pe parcursul sfertului trei. Gorjenii s-au distanțat la 15 puncte, dar au fost egalați. Trupa lui Davitkov a ținut accelerația apăsată, și-a creat un avantaj de 12 puncte, dar giuleștenii au revenit din nou. Ultimul atac al CSM-ului a găsit Rapidul în avantaj de un punct. Malik Morgan a fost jucătorul finalului de meci. A obținut două faulturi cheie, ultimul la o aruncare pe “sirenă” de la linia de 3 puncte. Americanul a transformat două din trei aruncări, iar meciul s-a încheiat 77-78.

Cel mai bun jucător de la CSM a fost Porter Troupe, cu 23 puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive. Kevin Allen a adăugat 18 puncte și 11 recuperări, iar Brandon Sly a încheiat meciul cu 12 puncte. Dintre jucătorii gorjeni, Octavian Ilie a prins 20 de minute pe parchet, izbutind 2 puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă.

Baschetbaliștii i-au dedicat victoria directorului de la CSM Târgu Jiu, Robert Bălăeț, care și-a sărbătorit joi ziua de naștere.
Trupa lui Jordanco Davitkov are trei victorii și șase înfrângeri.