Universitatea Craiova a revenit pe locul 2

Universitatea Craiova a câștigat la ultima fază partida susținută luni seară, pe stadionul „Giulești“, în fața echipei Rapid. Oltenii s-au impus cu 2-1 după golul lui Alex Crețu, marcat în al șaselea minut al prelungirilor.

Partida a contat pentru etapa a 7-a din play-off-ul Superligii, iar succesul a readus trupa pregătită de Constantin Gâlcă pe locul 2. Mitriță a revenit pe teren după o pauză de trei săptămâni și a dat centrarea din care Crețu a marcat. Mijlocașul defensiv al oaspeților fusese decisiv la rândul său în minutul 30, atunci când Andrei Ivan a marcat cu capul.

Rapidiștii reușiseră egalarea prin Burmaz, în repriza secundă (’77).

Rapid: Ungureanu – Braun (’46, Borza), Săpunaru, Iacob, Onea – Kait (’71, Hasani), Papeau (’65, Emmers), Oaidă (’58, Burmaz) – Bamgboye, Rrahmani, Krasniqi. Antrenor: Bogdan Lobonț.
„U“ Craiova: L. Popescu – Căpățînă, Zajkov, R. Silva, Bancu – Crețu, Mekvabishvili – Baiaram (’56, Danciu), Houri (’74, Mateiu), Ivan (’74, Mitriță) – Markovic (’90+5, Blesa). Antrenor: Costel Gîlcă.

În etapa viitoare, Universitatea Craiova va primi vizita formației FCSB. Partida se joacă luni, 6 mai, de la ora 21.00.