UCB, eliminată din Cupa României

CS UCB Târgu Jiu a fost eliminată din Cupa României la handbal masculin. Gorjenii au fost învinși pe teren propriu, 34-38, de către CS Politehnica Iași.

Meciul s-a jucat, marți, în Sala Sporturilor din municipiu. Oaspeții au condus în permanență pe tabela de marcaj, iar la pauza s-a intrat cu o diferență de patru goluri, scor 15-19. În mitanul secund, moldovenii au condus și la 7 goluri, dar “universitarii” au strâns pe final. Gorjenii s-au apropiat la două goluri, 33-35, înainte cu trei minute de ultima sirenă. În cele din urmă, vizitatorii au obținut calificarea în turul următor al competiției. Sergiu Predan a fost cel mai bun marcator al gorjenilor, cu 7 reușite. Florentin Stali și Bogdan Ivășchescu au avut câte 6 goluri. Lucian Andriescu a fost cel mai eficient jucător de pe parchet și a punctat de 11 ori.
A fost primul meci oficial al gorjenilor în 2024.