Trică a răbufnit după meciul cu Unirea Constanţa: Greşelile sunt inadmisibile

Viitorul Târgu Jiu a dat cu piciorul unui avantaj de două goluri şi a terminat la egalitate partida cu Unirea Constanţa din runda a doua a play-out-ului. Gorjenii şi-au dominat copios adversarul în prima repriză, atunci când au punctat prin Ciprian Rus (5) şi Gabriel Dodoi (27). Totuşi, la pauză, gazdele au intrat cu doar un gol avantaj, după reuşita lui Chiriţoiu din penalty. Răzvan Vespe părea că a adus liniştea în tabăra Viitorului, după un gol superb în minutul 70, dar o dublă a lui Romeo Niţă (80, 87) i-a şocat pe amfitrioni. Amblele echipe au ratat ocazii mari pe final de partidă, astfel că un meci nebun s-a terminat nedecis, 3-3.
După o şedinţă prelungită în vestiar, Eugen Trică a ieşit negru de supărare.

“Sunt foarte supărat pentru că am avut jocul în mână. Am avut un avantaj de 2 goluri până în minutul 80, după care au intervenit nişte greşeli inadmisibile din partea jucătorilor mei. Asta este viaţa, mergem înainte, nu avem ce face, dar trebuie să schimbăm puţin atitudinea. Cu atitudinea asta nu putem face nimic. Trebuie să fii implicat, concentrat, până în ultimul minut. Dacă nu, aţi văzut ce se întâmplă! Prinzi o echipă bună, cu nişte puşti foarte buni, talentaţi, şi te execută. Au plecat cu un punct, dar au mai avut o ocazie la 3-3 şi puteau să plece cu toate punctele. Repet, sunt foarte supărat. Mai sunt 4 meciuri de disputat, o să mă bazez pe ei până la finalul campionatului şi apoi o să tragem linie şi vedem ce facem pe viitor”, a declarat principalul gorjenilor.

În schimb, antrenorul oaspeţilor, Leo Strizu, a apreciat doar calitatea atacului constănţean şi a blamat lipsa de organizare din apărare.

“Dacă pe fază ofensivă avem anumite trasee în joc, anumite reguli, în partea defensivă avem mari probleme. Toată lumea o să zică că avem echipă tânără, dar tinereţea mai trebuie să aibă şi valoare. Când vom completa această tinereţe cu un pic de ştiinţă a jocului, cu un efort mai mare şi cu mai multă muncă, pe parte, fizică, atunci vom rezolva şi partea de apărare. Mă bucur că jucătorii mei nu au cedat şi au avut puterea să revină, au dat două goluri spre final, au mai avut nişte ocazii şi încep să prindă încredere. Obiectivul nostru este ca aceşti copii să fie mai curajoşi de la meci la meci şi să avem relaţii mai bune de joc”, a spus Strizu.

Viitorul a acumulat 4 puncte în play-out, după victorie la “masa verde” din etapa inaugurală, cu FC Buzău.

VIITORUL TÂRGU JIU – UNIREA CONSTANŢA 3-3 (2-1)

Stadion: Municipal (Târgu Jiu – Gorj);

Viitorul : Eftimie – Ciul, Al. Băican, Sveikauskas, Copaci – Țegle, Vulpe (68, Vespe) – Mitrică (68,Pîrcălabu), Al. Dulca (78, Gîrbiță), Dodoi – Cip. Rus (cpt.) Rezerve neutilizate: Krupenschi – Core, Dănescu, Godja, Misarăș, G. Tudoran. Antrenor: Eugen Trică.

Unirea: Udrea (cpt.) – Bobaru (46, R. Gab. Zamfir), Nicola (76, Cireșoiu), Chirițoiu, Șuteu, Ad. Niță, R. Trif (63, Rob. Tudor), Ciuciulete, Tud. Moldovan (63, Lăcătuș), Laur. Ardelean, Coza (76, Gogor). Rezerve neutilizate: Tipu, Șerbănescu. Antrenor: Leonard Strizu