Succes important pentru Viitorul

Viitorul Târgu Jiu este la două puncte de play-off după succesul cu Unirea Dej. Duminică, la Severin, gorjenii s-au impus cu 2-1.

A fost un meci cu multe ocazii în ciuda vântului aspru. Croatul Emanuel Nikpalj a bifat prima reușită în tricoul gazdelor în minutul 24, după o combinație bună cu Vulpe. Partea secundă a fost extrem de antrenantă. Dragoș Pop a egalat în minutul 65, dar peste alte două minute Onni Tiihonen, și el la prima reușită în alb-albastru, i-a dus din nou pe amfitrioni în avantaj.
Până la finalul meciului, ambele echipei au lovit bara.

Antrenorul Călin Cojocaru a declarat că formația sa a meritat succesul. În ciuda parcursului bun, timișoreanul s-a ferit să vorbească de play-off.