Succes important pentru juveți

Universitatea Craiova a revenit pe poziția secundă în Superligă după succesul de pe teren propriu cu FCSB. Oltenii s-au impus cu 2-0, grație reușitelor lui Raul Silva și Andrei Ivan.

Peste 18.000 de spectatori au asistat la meciul din Bănie. Confruntarea cu noua campioană a contat pentru etapa a 8-a din play-off-ul Superligii. Gazdele au deschis scorul după un corner. Numai patru minute au trecut până la reușita stoperului brazilian. Andrei Ivan a marcat al treilea său gol de la venirea lui Costel Gâlcă pe banca tehnică. Vârful Craiovei a fructificat, în repriza secundă, o centrare a lui Vlădoiu (’71,). Peste numai cinci minute, Darius Olaru a scos ușor un penalty, după un duel cu Houri. Mijlocașul bucureștenilor a lovit însă transversala.

Vlădoiu, Bană și Mitriţă s-au jucat cu ocaziile pe final de meci, iar Laurențiu Popescu a avut intervenții proviudențiale la Olaru și Băluță.

În etapa viitoare, Universitatea Craiova va evolua la Ovidiu, contra Farului Constanța. Meciul se joacă luni, 13 mai, de la ora 20.30.

Craiova: L. Popescu – Căpățînă (’60, Vlădoiu), Zajkov, R. Silva, Bancu – Al. Crețu (’77, Mateiu), Mekvabishvili – Danciu (’82, Bană), Houri (’82, Cîmpanu), Ivan – Markovic (’46, Mitriţă). Antrenor: Costel Gîlcă.
FCSB: Tîrnovanu – Antwi (’70, V. Creţu), Lixandru, Tchakonte, Ov. Popescu (’90, Panţîru) – Alhassan (’46, Haruţ), Șut, Olaru – Băluță, Miculescu (’90, D. Popa), Oc. Popescu. Antrenor: Elias Charalambous.