Sorana Cîrstea a învins-o pe Ana Bogdan într-un meci de tenis, dar nu a reușit să avanseze în optimi

Sorana Cîrstea a pierdut în optimile de finală la turneul WTA 250 de la Birmingham, fiind învinsă de Magdalena Frech cu scorul de 6-3, 6-7(1), 6-4. Meciul a fost afectat de ploaie și a durat două ore și 34 de minute. Cîrstea a avut un început slab, iar Frech a dominat primul set. În setul al doilea, partida s-a echilibrat și a ajuns la un tiebreak în care Cîrstea a avut un avantaj considerabil de 7-1. În decisiv, Frech a condus cu 4-1, dar Cîrstea a reușit să revină. Cu toate acestea, la final, concentrarea ei a scăzut și a cedat cu 6-4.

Deși era cap de serie numărul 8, Cîrstea a ratat șansa de a ajunge în sferturile de finală, unde ar fi putut întâlni învingătoarea dintre Venus Williams și Jelena Ostapenko.

În timpul meciului, Cîrstea a avut o reacție vehementă îndreptată spre arbitra de scaun, Kelly Rask, acuzând-o de greșeli în setul al treilea. Ea a contestat un punct în care susținea că mingea trimisă de adversară a fost aut, argumentând că nu existau urme de var pe ea.

Cîrstea a fost și în meciul din primul tur împotriva compatrioatei sale Ana Bogdan, unde a fost frustrată de arbitraj, dar a reușit să câștige în cele din urmă cu scorul de 6-4, 2-6, 6-3 și să ajungă în optimi. Cu toate acestea, în partida cu Frech, jucătoare clasată cu 34 de locuri mai jos decât ea, Cîrstea nu a putut evita înfrângerea.

Un aspect notabil la turneul de la Birmingham este absența tehnologiei Hawk-Eye, ceea ce duce la multe faze controversate. Schimburile de mingi rapide pe iarbă reprezintă o provocare pentru arbitri.

Meciul dintre Cîrstea și Frech a fost întrerupt din cauza ploii la scorul de 3-6, 2-2, când Frech conducea cu 40-0 pe propriul serviciu. După o pauză de aproximativ două ore, partida a fost reluată. Inițial, pauza a fost în avantajul lui Cîrstea, care a reușit să egaleze la seturi, dar Frech și-a recăpătat ritmul în setul decisiv și a eliminat-o pe româncă cu scorul de 3-6, 7-6(1), 4-6, după două ore și 35 de minute de joc.