Slabi și ghinioniști! Cojocaru: “Domnul arbitru a avut o atitudine ostilă față de noi!”

Un penalty inexistent a făcut diferența la Târgu Jiu, în meciul dintre Viitorul și CSM Slatina. Oaspeții s-au impus cu 1-0, după ce Leață a marcat de la punctul cu var.
Gazdele au început bine, au dominat și au avut ocazii, cea mai mare irosită de Dragu în minutul 26. Dulca și Vulpe au ratat alte oportunități în prima parte, însă trupa din Olt a modificat tabela. Doman a scos un penalti, după un contact văzut doar de centralul întâlnirii, care a explicat că jucătorul Slatinei a fost călcat, deși a părut că nimeni nu l-a atins (`28).

Viitorul a jucat inexplicabil de slab în partea secundă. Dodoi i-a oferit o minge bună lui Godja, dar tânărul fundaș nu s-a descurcat în careul mic (71). Cele mai mari ocazii au aparținut tot Slatinei, însă Udrea a limitat proporțiile scorului la șuturile lui Trașcu (78) și Ciocâlteu (`86). Îngrijorătoare a fost lipsa de idei din jocul alb-albaștrilor.
Antrenorul Călin Cojocaru a blamat și arbitrajul, declarând că echipa sa a fost privată de două penaltiuri. Tehnicianul gorjenilor a exagerat cu această afirmație, dar la ce “11 metri” a primit Slatina a părut îndreptățit să reclame orice căzătură în careu.

“Am început meciul foarte bine, ne-am creat două-trei situații de a marca și am pus presiune pe adversar. Am luat un gol foarte ușor, dintr-un penalty acordat la fel de ușor. În rest, adversarul nu ne-a pus probleme, au jucat doar minge lungă și pe contre. Am făcut o primă repriză foarte bună, din păcate am ratat din doi metri, din cinci metri, din zece metri. La fotbal, dacă nu dai gol, nu poți să câștigi. Repriza a doua am jucat mai modest, de parcă ne conduceau cu 3 sau 4-0. Nu știu de ce am avut atitudinea asta. Chiar și așa, am avut două penaltiuri, cel puțin la fel de clare ca al lor. Dacă vrem ceva de la fotbal, trebuie să avem aceeași atitudine ca în primele 30 de minute. Astăzi, domnul arbitru a avut o atitudine ostilă față de noi. Putem mult mai mult, dar trebue să schimbăm viteza, pentru că am fost prea lenți în repriza a doua”, a declarat timișoreanul.
Viitorul are doar un punct din primele două jocuri cu Cojocaru la timonă.

Viitorul Târgu Jiu: Rz. Udrea – Vulpe, Băican, Brînzan, Godja, Țegle (cpt.), Raicea (57, Gîrbiță), Răsdan, Al. Dulca (76, Vl. Toma), Cl. Dragu, Dodoi (83, Nsiah). Rezerve neutilizate: Geantă – Geană, Dănescu, Rogac, Chelariu, Banu. Antrenor: Călin Cojocaru.