S-au trezit în repriza a doua. CSM a câștigat primul meci cu Focșani

CSM Târgu Jiu are avantaj după primul meci al seriei cu Focșani. Gorjenii s-au impus 92-78 în partida disputată, miercuri, în Sala Sporturilor din municipiu.

Confruntarea a contat pentru faza a doua a play-out-ului Ligii Naționale de Baschet Masculin. CSM Târgu Jiu a fost din nou vulnerabilă în defensivă în debutul confruntării. La fel ca în seria cu gălățenii, gazdele au început rău meciul și au încasat 55 de puncte în prima repriză. Vizitatorii au intrat la cabine cu un avantaj consistent, +14.
Nu a fost liniște în vestiarul amfitrionilor la pauză, dar gorjenii au înțeles mesajul. Mai agresivi în defensivă și mai coerenți în acțiuni, alb-albaștrii au topit avansul luat de echipa din Focșani și au intrat în ultimul sfert cu avantaj de un punct, 68-67.

Arsenije Vuckovic a reușit 21 de puncte, 10 recuperări și 6 pase decisive, fiind cel mai bun jucător de pe parchet.
Extrema de forță David Antonescu speră ca el și coechipierii să înceapă mai bine meciul doi.

David Antonescu, CSM Târgu Jiu

Antrenorul Kresimir Basic a blamat atitudinea elevilor săi din prima repriză și a declarat că nimeni nu este mai presus de club.