S-au ținut bine! CSM, înfrângere onorabilă în capitală

Handbalistele de la CSM Târgu Jiu nu s-au făcut de râs pe terenul uneia dintre cele mai puternice formații europene, CSM București. Gorjencele au cedat confruntarea cu 34-28.

A fost un debut de partidă echilibrat, iar până la jumătatea primei reprize, gazdele nu aveau decât un gol diferență, 7-6. După câteva ratări ale elevelor lui Andrieș, trupa mai valoroasă și-a impus jocul, iar la pauză tabela arăta 17-8.

Gorjencele au avut o perioadă mai bună în repriza secundă și au mai tăiat din elanul multiplei campioane naționale. Fetele noastre s-au apropiat și la cinci goluri, dar nu au putut evita o înfrângere scontată. Croata Katarina Pavlovic a fost din nou cea mai bună marcatoare a CSM-ului, cu 9 goluri. Oana Bucă a marcat de 6 ori, iar Ia Zinatullina a reușit 5 goluri.

“Pentru fetele noastre a fost o experienţă din care au avut multe de învăţat. Ca joc am avut oscilaţii, dar suntem multumiţi pentru că am avut multe momente bune de joc, momente care ne dau încredere pentru viitor”, a declarat, după meci, Liviu Andrieș.

Duminică, 4 septembrie, de la ora 12.00, CSM Târgu Jiu revine pe teren propriu, în duelul cu SCM Gloria Buzău.

CSM Târgu Jiu: Cristina Popovici 1g, Ekaterina Dzhukeva, Elena Marica Bercu – Bianca Chiriţă, Oana Bucă 6g, Vanessa Predescu, Alexandra Gavrilă 1g, Angela Puşcaş, Valentina Toader Trică 1g, Daniela Necula 1g, Ira Zinatullina 5g, Pal Ceandani 1g, Florenţa Ilie, Ana Ciolan 2g, Cristina Boian 1g, Katarina Pavlovic 9g. Antrenori: Liviu Andrieş şi Andrei Enache. Antrenor portari: Gore Albici.