S-a ajuns şi aici! Pandurii, umilită pe teren de Viitorul

Pandurii Târgu Jiu a pierdut clar duelul echipelor care reprezintă judeţul în liga secundă. Viitorul s-a impus cu 4-0, într-un meci care a stat sub semnul echilibrului doar în prima parte.

Galeria Regiment Târgu Jiu a fost singurul plus din tabăra Pandurilor. Cei mai înfocaţi suporteri ai gorjenilor au aprins torţe şi au prezentat o coregrafie ca la meciurile mari.

Din păcate, pe teren, Pandurii a arătat din nou ca o formaţie fragilă. Echipa considerată oaspete a ratat marile ocazii ale primei reprize. Căpitanul Ciobanu a avut o şansă imensă de gol la ieşirea hazardată a portarului Bodea, dar nu a putut înscrie.

După o repriză modestă, Viitorul nu le-a dat şanse pandurilor în partea secundă. Darius Buia şi-a arătat din nou maiestria din lovituri libere, şi l-a învins pe Krupenschi cu o execuţie de la 25 de metri.  Era minutul 50. Deşi a controlat ostilităţile, trupa lui Cristian Lupuţ şi-a majorat avantajul în minutul 82. Mijlocaşul crescut de Pandurii, Marius Cioiu, a dat un supergol după o respingere greşită a defensivei adverse. Pandurii a căzut total în finalul meciului şi a mai primit două goluri de la Vlad Rusu.

Iritat, după două jocuri cu acelaşi deznodământ, antrenorul Călin Cojocaru şi-a muştrulit jucătorii, minute bune, în vestiar.

“Am jucat bine o oră, iar după primul gol picăm psihic, iar pe final intervine şi debandada. Nu înţeleg de ce. Grav e că fac greşeli tocmai jucătorii cu experienţă: greşeli de marcaj, de poziţionare, nesincronizări, lucruri care ne-au costat. Nu accept aşa ceva. Am luat goluri foarte uşor. Fotbalul nu se joacă doar o oră. Aştept altceva de la ei. De săptămâna viitoare, vreau să am în vestiar doar războinici, care aleargă şi dau totul pe teren, nu plângăcioşi care cauză scuze”, a declarat Cojocaru.

În schimb, antrenorul Viitorului, Cristian Lupuţ, nu s-a temut niciun moment că poate scăpa victoria.

”A fost un meci cu o primă repriză echilibrată, dar, sincer, nu am avut nicio emoţie, astăzi. Îmi era frică doar ca jucătorii să nu se relaxeze, după acea victorie frumoasă de la Mioveni, dar am reuşit până la urmă să-i capacitez pe băieţi de importanţa acestui joc şi a celor trei puncte. Sunt alte trei puncte importante pentru noi, chiar dacă au fost obţinute împotriva unei echipe a cărei situaţie se cunoaşte. Avem o echipă bună, un lot competitiv, iar cei care au intrat astăzi din postura de rezervă au fost extraordinari”, a spus Lupuţ.

În runda viitoare, Pandurii joacă acasă cu FC Argeş, în timp ce Viitorul stă.

VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – PANDURII TÂRGU JIU 4-0 (0-0)

Darius Buia 50′, Marius Cioiu 82′, Vlad Rusu 89′, 90+2′

Viitorul: R. Bodea – Ciul, Oros (cpt.), Misăraş, Andr. Dragu – Buia (Prejmerean 80′), Cioiu, Negrean, Gîrbiţă – Bădăuţă (Vl. Rusu 67′), D. Paraschiv (Vas. Pop 88′). Rezerve neutilizate: Moga – Core, Băciuţ, Mitrică. Antrenor: Cristian Lupuţ

Pandurii: Krupenschi – Cuţitoiu, Erhard, D. Ciobanu (cpt.), Al. Vasilescu (R. Filip 84′) – Takahashi, Trancă (Dinu-Ivănescu 16′) – Peia, Şendroiu, Tănăsoiu – P. Popescu. Rezerve neutilizate: Licuriceanu, Leo. Gheorghe, Rob. Lică, Frăsia, Cornicioiu. Antrenor: Călin Cojocaru