Răpuşi după prelungiri! Baschetbaliştii gorjeni nu pot închide meciurile (galerie foto)

CSM Târgu Jiu a pierdut dramatic confruntarea cu vicecampiona României, CSM CSU Oradea. Vizitatorii s-au impus după o repriză adiţională, scor 79-87, într-un nou final de joc în care gazdele au părut că nu au idei.

Amfitrionii au stat la conducerea partidei o bună bucată din sferturile trei şi patru, dar bihorenii au revenit pe final, şi aveau 3 puncte în faţă cu două secunde rămase. Malik Morgan a înscris cu panoul din afara semicercului, iar confruntarea a beneficiat de o repriză adiţională

. Din păcate, elevii lui Cristian Achim şi-au demonstrat valoarea superioară în prelungiri şi au câştigat detaşat a cincea perioadă de joc, 12-4. Până atunci, scorul pe sferturi a fost 12-19, 21-19, 17-9, 25-28.

Gorjenii au fost căraţi în spate mai degrabă de prestaţii individuale. Malik Morgan a reuşit cel mai bun joc în maioul alb-albastru, terminând partida cu 24 de puncte şi 12 recuperări. Tot un “double-double” a realizat şi pivotul Kevin Allen, cu 22 de puncte şi 15 recuperări.

Dintre jucătorii gorjeni, doar Octavian Ilie a stat pe parchet 20, 14 minute.
CSM Târgu Jiu are 5 victorii şi 11 înfrângeri în LNBM.