Punct important pentru CSM Târgu Jiu. Andrieș: “A apărut o stare de mulțumire”

Handbalistele de la CSM Târgu Jiu s-au chinuit să obțină ceva din partida cu HC Zalău. Gorjencele au alergat mai mereu după egalare, chiar dacă în final puteau câștiga jocul.

Elevele lui Gheorghe Tadici au condus cu 12-10 la pauză, într-o primă repriză în care gazdele nu și-au găsit ritmul în atac. CSM a egalat situația abia în ultimele 10 minute și chiar a condus cu 21-20. Formația noastră a fost ținută în joc de Ekaterina Dzhukeva, care și-a încununat evoluția foarte bună cu 15 parade. S-a terminat 22-22. Alexandra Gavrilă și Katarina Pavlovic au reușit câte 5 goluri pentru echipa din Târgu Jiu. După o prestație mai slabă, antrenorul Liviu Andrieș s-a declarat mulțumit că handbalul intră din nou în pauză. După această perioadă, și Angela Pușcaș ar putea reveni pe parchet.

Liviu Andrieș, antrenor CSM Târgu Jiu

Antrenorul Gheorghe Tadici a considerat rezultatul injust și a fost nemulțumit de arbitraj, declarând că oficialii delegați să conducă jocul au fost “timorați”.

Gheorghe Tadici, antrenor HC Zalău

CSM Târgu Jiu a urcat pe locul 9, cu 22 de puncte. HC Zalău a căzut pe poziție retrogradabilă, locul 13, cu 11 puncte.