Prima victorie a sezonului pentru Viitorul

Viitorul Târgu Jiu a reușit să câștige primul meci din campionat. Trupa lui Călin Cojocaru s-a impus pe terenul Progresului Spartac, într-un joc contând pentru etapa a șasea a ligii secunde de fotbal.

Ambele goluri ale gorjenilor au venit din piciorul lui Alex Gîrbiță (10,59). Două super execuții ale mijlocașul originar din Craiova au stabilit soarta punctelor. S-a terminat 1-2, pentru că Eduard Radu a punctat în minutul trei al prelungirilor. Primul succes al gorjenilor din campionat i-a dus pe locul 11. Alb-albaștrii mai au patru rezultate de egalitate și o înfrângere în liga secundă.

”Consider că am dominat jocul și am câștigat meritat, felicit jucătorii. Singurul lucru negativ e că am luat un gol ușor pe final de meci. Este prima victorie, după un joc bun, o victorie importantă.Golurile lui Gîrbiță au fost frumoase, dar toată echipa a jucat bine. Terenul a fost foarte bun, ne-a permis să punem balonul jos, să pasăm și a fost un lucru pozitiv pentru noi”, a declarat antrenorul Călin Cojocaru după meci.
În runda viitoare, Viitorul va primi vizita Corvinului Hunedoara.

Viitorul în meciul cu Spartac: Robert Geantă – Davide Jozic, Arian Mrsulja, Alexandru Core, Adrian Godja – Denis Brînzan (’69 Claudiu Moisie), Răzvan Vulpe (’83 Dragoș Popa) , Onni Tihonen , Alexandru Gîrbiță (’83 Vlad Buțurcă) – Aziz Njoya Njifakue, Patrick Andreaș (’76 Nicholas Geană). Rezerve neutilizate : Dragoș Lupescu – Eduard Croitoru , Raul Cojocaru , David Savu.