Prima ediţie a “Cupei Cartierelor Tg-Jiu”, câştigată de VĂDENII!

13 echipe s-au luptat, în premieră, pentru trofeul pus în joc la “Cupa Cartierelor Tg-Jiu”. “Bucuria fotbalului din spatele blocurilor” a fost demonstrată de participanţii la un turneu desfăşurat, în perioada 10 – 25 septembrie, la Fair-Play Arena. Conform regulamentului competiţiei, vârsta minimă de participare a fost de14 ani, iar fiecare echipă a reprezentat cartierul de unde au provenit cei mai mulţi jucători din cadrul lotului. În finala mare, echipa VĂDENII a reuşit să se impună cu 6-2 împotriva formaţiei KOKOLINO. Podiumul a fost completat de LIDO TEAM, care a câştigat finala mică cu ATLETICO TG-JIU, scor 8-3. Golgheterul turneului a fost Ionuţ Gîlcescu de la KOKOLINO, iar cel mai bun portar a fost ales de la echipa câştigătoare, Dragoş Milici. Din păcate, cel mai bun marcator nu a putut să-şi ajute echipa, tocmai în ultimul act. La finalul întrecerii, jucătorii au fost recompensaţi cu premii ce au constat în echipamente sportive, cupe şi diplome. Recompensele au fost înmânate de reprezentanţii Pandurilor, Dorian Gugu, Andrei Piţian şi Adelin Pîrcălabu.

Legitimat şi la o echipă de Liga a 4-a, Dragoş Milici, a promis că VĂDENII îşi va apăra trofeul şi anul viitor, şi a declarat că jocurile au fost extrem de disputate: “Fiind cartiere toţi au vrut să câştige, toţi au vrut să ducă trofeul în cartierul lor. A fost o competiţie frumoasă, am început mai greu, chiar echipa pe care am bătut-o în finală ne-a bătut în primul meci cu 4-1. Dar, am revenit, şi am reuşit, deşi mulţi nu credeau, să câştigăm acest turneu. La anul participăm în aceeaşi formulă şi sperăm să câştigăm din nou”.

Fotbalistul Pandurilor, Andrei Piţian, a declarat că a venit cu plăcere la acest eveniment şi le-a făcut o surpriză foştilor săi “coechipieri”. Piţian a locuit în cartierul Lido, şi a premiat echipa de pe locul 3.

A fost o bucurie că am venit aici. Consider că a fost o iniţiativă frumoasă a celor care au organizat această competiţie şi sper să fie cât mai multe astfel de turnee, pentru că sunt plăcute, scot oamenii afară din case, la mişcare, şi cred că avem cu toţii nevoie de asta. Am ţinut special să-i premiez pe cei care au ocupat locul 3, echipa de la Lido. Am copilărit cu ei, şi mă ştiu cu marea majoritate. Îmi amintesc, cu plăcere, de momentele din copilărie în care jucam cu ei şi sincer mi se face dor. Mă bucur că am avut ocazia să ne revedem”, a spus Piţian.

Unul dintre organizatorii turneului, Cosmin Tutunaru, a fost extrem de mulţumit de sportivitatea de care au dat dovadă competitorii: “Foarte puţini jucători au fost sancţionaţi cu cartonaşe galbene, chiar a fost o sportivitate totală şi chiar vreau să le mulţumesc tuturor jucătorilor pentru spiritul de fair-play care a dominat jocurile din cadrul Cupei Cartierelor”.

Tutunaru a mai spus că vrea ca acest turneu de mini-fotbal să devină o tradiţie în municipiu: “După aprecierea mea este o reuşită deplină, având în vedere şi numărul mare al echipelor participante şi impactul pe care l-a avut asupra celor care au venit să urmărească jocurile din cadrul Fair-Play Arena Tg-Jiu. Aş vrea ca această competiţie să aibă continuitate, cu siguranţă în anul 2017 noi vom depune toate eforturile pentru a organiza şi ediţia a doua. Sperăm la o participare din ce în ce mai mare a echipelor dornice să joace mini-fotbal.”