Premieră: CSM s-a impus la Focșani!

CSM Targu Jiu a ajuns la zece succese in Liga Nationala de Baschet Masculin. Gorjenii s-au impus marti pe terenul formatiei CSM Focsani, scor 71-83.

Restanța din runda cu numărul 27 a fost câștigată de vizitatorii, grație și unei prestații foarte bune a pivotului Carl Dylan. Jucătorul american a fost cel mai bun marcator al echipei lui Claudiu Alionescu, cu 21 de puncte și 9 recuperări.

Malik Morgan a contribuit cu 18 puncte, iar Kendarrius Hamilton cu 15. Dintre jucătorii gorjeni au evoluat Octavian Ilie (12,57 minute, 1 punct și 2 pase decisive) Andrei Bărăgan (8,23 minute, 1 punct) și Răzvan Pavel (1,58 minute).

A fost prima victorie a alb-albaștrilor pe terenul formației din Focșani. În ultima etapă a sezonului regulat, CSM Târgu Jiu va juca pe teren propriu, cu Steaua Bucureşti. Meciul este programat pe data de 29 aprilie. Trupa pregătită de Claudiu Alionescu are 10 succese și 19 înfrângeri.