Peppy Dolce Vita Târgu Jiu, a luat „argintul” la Cupa Bachus

Minifotbalul din Gorj se poate mandri cu un nou rezultat de exceptie. Campioana nationala en-titre la categoria „Old-Boys”, trofeu obtinut la Drobeta Turnu Severin in 2019, Peppy Dolce Vita Targu Jiu, a incheiat pe locul 2 puternicul turneu de la Brasov, Cupa Bachus.

La competiția de minifotbal au luat parte nu mai puțin de 30 de echipe la categoria 5 jucători + 1 portar. Formația noastră a fost repartizată în Grupa E, unde a obținut două succese cu Bracoma Râșnov (3-2) și Ary&Roby Buftea (4-0), dar a fost învinsă de Joysonquin Brașov, 1-4. Echipa lui Daniel Buleac a obținut apoi victorii pe linie până în ultimul act, emoții mai mari fiind la meciul din semifinale cu ISU Covasna 1-1 (3-2), decis după loviturile de la 7 metri. Nicoli Friends (2-1) și Remember Tractorul (3-1) au fost formațiile eliminate până în careul cu ași. Singura care s-a opus ca trofeul să ajungă la Târgu Jiu a fost Bucovina Rădăuți (1-3), echipă cu foști jucători de futsal în lot: frații Matei, Pânzaru sau Călugăreanu.

Peppy Dolce Vita nu a obținut doar medaliile de argint, ci și două distincții individuale. Ion Al-Ioani a fost declarat cel mai bun jucător al competiției, iar Dorin Hîrsu cel mai bun portar.