Pas important spre promovare! CSM a câștigat la Cluj

Senioarele de la CSM Targu Jiu au devenit favorite la primul loc in Seria B. Gorjencele s-au impus pe terenul principalei contracandidate la promovare, Universitatea Cluj.

Victoria din Sala “Horia Demian” este extrem de prețioasă, pentru că doar prima echipă din serie va merge direct în Liga Florilor. Gorjencele sunt neînvinse, în timp ce ardelencele se află la al doilea eșec stagional.

Vizitatoarele au controlat prima repriză și au intrat în avantaj la cabine, scor 12-14. A urmat o repriză secundă mult mai disputată, cu răsturnări de situație. Clujencele au egalat situația cu câteva secunde înainte de final, dar ultimul atac le-a aparținut elevelor lui Liviu Andrieș, care au reușit să obțină o lovitură de la 7 metri. A transformat Iulia Andrei, iar scorul final a fost 22-23.
De atlfel, Andrei a fost şi cea mai bună marcatoare a formaţiei oaspete, bifând 6 goluri. A fost urmată de Ira Zinatullina cu 5 goluri şi Sabine Klimek cu 4 reuşite.

“Este doar un pas către ceea ce ne-am propus. Trebuie sa rămânem modești şi să muncim de două ori mai mult în continuare”, a declarat Liviu Andrieş, imediat după partidă.
CSM Târgu Jiu va juca etapa viitoare, pe 14 noiembrie, pe teren propriu, cu CS L Rebreanu Turda.

CSM TÂRGU JIU: Alina Chiuchiatu, Elena Marica Bercu, Cristina Popovici – Bianca Chiriţă 1g, Bianca Stanca 2g, Oana Iordache, Andreea Olariu, Florentina Toader, Mădălina Olariu 2g, Ira Zinatullina 5g, Gabriela Frunză, Florenţa Ilie 3g, Iulia Andrei 6g, Ioana Toader, Sabine Klimek 4g. Antrenori: Liviu Andrieş şi Andrei Enache.