Pandurii s-a impus în derbiul de Gorj! Vezi reacțiile antrenorilor

Pandurii Targu Jiu a castigat fara probleme derbiul echipelor din Gorj care evolueaza in Seria 7 a Ligii a treia. Elevii lui Calin Cojocaru au trecut de Gilortul Targu Carbunesti cu 6-1.

Partida, disputată pe Stadionul ,,Cristinel Răducan” , a oferit o primă parte echilibrată, singura reușită a reprizei purtând semnătura lui Robert Petre. Bogdan Dănăricu a adus egalarea în minutul 48, dar a fost singura zvâcnire a gazdelor. Până la final, căpitanul Marian Pleașcă a dat două goluri, iar Nichifor Georgescu, Obeng Peniel şi Bebeto Lupuleț s-au asigurat că pleacă acasă cu toate punctele.

Antrenorul Călin Cojocaru a declarat că, în ciuda acestui succes concludent, mai are lucruri de pus la punct.

Călin Cojocaru, antrenor Pandurii Târgu Jiu

Gilortul a coborât pe ultimul loc după umilința suferită sâmbătă. Cu toate acestea, antrenorul Mihai Dinu spune că valoarea formației sale este alta.

Mihai Dinu, antrenor Gilortul Târgu Cărbunești

Runda a patra a consemnat și primul succes pentru Viitorul 2. Satelitul formației de ligă secundă a trecut cu 2-1 de Jiul Petroșani.