Boxul a revenit la Târgu Jiu! CS Pandurii a dat campionul la categoria 70 kg

Sala Polivalenta din Targu Jiu a fost, in weekend, gazda Campionatului National de Juniori, rezervat sportivilor nascuti in 2004 si 2005. Evenimentul a adus si o medalie de aur pentru Constantin Bobu, de la CS Pandurii, care s-a impus la categoria 70 kg.

Antrenat de Doruleț Neamțu, care s-a ocupat și de organizarea competiției, Bobu a trecut în finală de Alin Bernardt (Giurgiu). Alți doi pugiliști de la CS Pandurii au urcat pe podium în ziua finalelor. Alexandru Călin (57 kg) și Eduard Cosmin Bogdan (60 kg) au luat medaliile de bronz. La întrecere au luat parte aproape 120 de sportivi de la cluburile din țară. Turneul a fost și o selecție pentru Campionatul European din Bulgaria, care se va desfășura în perioada 23 noiembrie – 3 decembrie. Selecția a fost făcută de fostul mare campion Dorel Simion, acum antrenor federal.

Dorel Simion, antrenor lotul național de juniori

La eveniment a luat parte și președintele Federației Române de Box, Vasile Cîtea. Șeful forului autohton a declarat că orașul Târgu Jiu și CS Pandurii sunt parteneri de încredere ai boxului românesc.

Vasile Cîtea, președinte Federația Română de Box

Președintele CS Pandurii, Mihai Prunariu, s-a bucurat că la Târgu Jiu au revenit competițiile oficiale. Omul de sport din Gorj speră acum că Sala Polivalentă va organiza și alte astfel de întreceri.