Pandurii au uitat să mai câștige

Pandurii Targu Jiu nu a mai batut pe nimeni de sase runde. Mai mult, trupa gorjeana a inregistrat primul esec din acest campionat.

Echipa lui Mario Găman a fost învinsă la Lupac. Voința s-a impus cu 2-1, după ce oaspeții au evoluat în inferioritate numerică mai bine de 20 de minute. Daniel Vădrariu a deschis scorul pentru cărășeni după numai 4 minute, profitând de o degajare imprecisă a lui Iovicin. Pandurii au egalat în minutul 55, când Nichifor Georgescu a marcat după o fază fixă. În minutul 68, gorjenii au rămas cu un om mai puțin, Gomes fiind eliminat după un fault la care a fost considerat ultimul apărător. Cristian Popa a stabilit scorul final, în minutul 82, după un contraatac.

De la instalarea lui Mario Găman la timonă, alb-albaştrii au luat doar 2 puncte în 3 meciuri. Pandurii a căzut pe locul 4, la 13 puncte de liderul Reșița. În runda viitoare, echipa din Târgu Jiu joacă acasă cu Gilortul Târgu Cărbuneşti.

Pandurii în meciul cu Lupac: Iovicin – Peia (Afrim), Gomes, Suently, Truşescu – Aerts, Mensah (Duijker), Eric – R. Petre, B. Lupuleţ (Obeng), Rasoveanu (Georgescu).