Pandurii au suferit primul eşec din campionat

Pandurii Târgu Jiu nu a rezistat pe Stadionul “Ilie Oană”, formaţia alb-albastră fiind învinsă de o candidată la promovare, Petrolul Ploieşti. Trupa prahoveană s-a impus cu 2-1 în meciul inaugural din runda a treia, ambele goluri ale gazdelor fiind înscrie în prima repriză.

Cea dintâi reuşită i-a aparţinut lui Arnăutu, care în minutul 3 a transformat un penalti uşor acordat de centralul partidei. Elevii lui Grozavu şi-au majorat diferenţa după o greşeală mare a portarului Cotolan, care a încercat să boxeze o minge respinsă de “zidul” pandurilor, dar a ratat intervenţia, iar Saim a înscris cu capul (`39). Prahovenii au redus din turaţie în partea a doua şi puteau plăti pe final de meci. Pârvulescu a tâşnit pe contraatac, a deposedat un apărător advers, şi a finalizat pe lângă portar. Din nefericire, oaspeţii nu au mai avut forţa necesară să obţină egalarea şi au suferit primul eşec din acest campionat.

“Am întâlnit un adversar puternic. Am încercat să ne ridicăm la nivelul lor, dar rezultatul este cel care contează. Avem un început foarte greu de campionat, cu adversari dificili. Jucătorii nu sunt toți în același rând și prin antrenamente încercăm să îi aducem la același nivel. Încercăm și noi să ne adaptăm”, a declarat antrenorul Pandurilor, Adrian Bogoi, după partidă.

Pandurii joacă următorul meci acasă, în compania Daciei Mioveni.