Pandurii adună laude, nu și puncte!

Pandurii Targu Jiu a pierdut din nou pe teren propriu. Gorjenii au fost invinsi, sambata, de catre Dunarea Calarasi, echipa condusa de fostul antrenor de la Targu Jiu, Cristian Pustai.

Vizitatorii s-au impus cu 2-1. Marius Fotescu a marcat singurul gol din prima repriză în minutul 35, după o combinație eficientă a echipei adverse. Dunărea şi-a mărit avansul în minutul 67, după o fază fixă. Autorul golului a fost Mădălin Calu. Pandurii a revenit în joc cu un sfert de oră înainte de final. Gabi Dodoi a redus din handicap după o acţiune a lui Cătălin Vaida. Marcatorul Pandurilor a cerut și o lovitură de la 11 metri pe final de partidă, dar centralul confruntării nu a considerat că se impunea penalty.
La finalul meciului, antrenorul Călin Cojocaru a pus din nou tunurile pe arbitri, dar a recunoscut că elevii săi au lacune mari în apărare.

Călin Cojocaru, antrenor Pandurii Târgu Jiu

Cristian Pustai, tehnicianul Dunării, a fost de părere că oaspeții au meritat victoria. Omul care a dus Pandurii în grupele Europa League speră ca principala formație din Gorj să-și depășească problemele financiare prin care trece.

Cristian Pustai, antrenor Dunărea Călărași

Pandurii a rămas pe ultimul loc în clasament, fiind echipa cu cel mai mic număr de puncte, 3.