Pandurii a smuls un egal la Miercurea Ciuc

Pandurii Targu Jiu a revenit de la 0-2 pentru a obtine un punct in deplasarea de la Csikszereda. Gazdele au inscris de doua ori pana in pauza, dar gorjenii au egalat ostilitatile in partea secunda, desi au jucat si in inferioritate numerica.

Scorul a fost deschis, cu noroc, în minutul 27, de Norbert Pinter, care a deviat un şut al lui Magyari. Peste numai cinci minute, ciucanii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, după ce balonul centrat de acelaşi Magyari l-a lovit în mână pe Vişan. Cel care a provocat penaltiul a şi înscris.

Oaspeţii au redus din handicap prin Patrick Popescu, care, lansat excelent de Lu Yuefeng, a driblat portarul şi a marcat. Jucătorul chinez a fost eliminat în minutul 65 pentru cumul de cartonaşe. Chiar şi în 10 oameni, pandurii au punctat din nou. Trancă a reuşit egalarea în minutul 73, după o centrare şutată a lui Chiş. Pandurii a acumulat doar 6 puncte în primele 11 runde şi este pe locul 18 în clasament.