Pandurii a pierdut amicalul cu Dăești! Găman: Sunt supărat că am luat goluri din faze fixe

Pandurii Targu Jiu a suferit, miercuri, prima infrangere din jocurile amicale. Trupa lui Mario Gaman a fost invinsa de Viitorul Daesti, scor 1-3.

A fost a cincea partidă de verificare din această iarnă pentru gorjeni, care aveau succese pe linie până acum în meciurile-test. Vâlcenii au condus la pauză prin golul lui Gabriel Precup și și-au majorat avantajul în minutul 48 prin antrenorul-jucător Adrian Popa. Andrei Georgescu a redus din diferență pentru gazde (50), dar Cristian Munteanu a stabilit scorul final (74).

Lipsa de concentrare la fazele fixe a fost singurul lucru care l-a nemulțumit pe antrenorul Mario Găman. Elevii săi au lovit de două ori bara , prin Marian Habet (44) și Marian Pleașcă (60).

Mario Găman, antrenor Pandurii Târgu Jiu

Din păcate, Pandurii va trebui să se descurce în perioada următoare și fără golgheterul Bebeto Lupuleț. Suntley, Mensah și Trușescu sunt și ei accidentați.

Antrenorul oasepților, Adrian Popa, a apreciat calitatea meciului de la Târgu Jiu. Viitorul Dăești își propune promovarea în liga secundă la finele actualului sezon. Vâlcenii sunt lideri în Seria 6.

Adrian Popa, antrenor Viitorul Dăești

Liga a treia se reia la începutul lunii martie.

Pandurii: Iovicin – Pleașcă, Savu, Gomes, Afrim – S. Aerts, Eric, Habet – Peia Dumitrescu, R. Petre, iar după pauză au mai jucat: Oprița – M.Stancu, R.Stancu, Obeng, Georgescu, Rasoveanu, Moldovan

Dăești: Lungu – Nwabueze, Ct. Pîrvulescu, Cr. Munteanu, Șerban – Ov. Popescu, Fl. Pîrvu, Precup. Oct. Vasile – A. Călin, F. Cioablă, iar după pauză au mai jucat: Păusescu, Grosu, Mocioacă, Ceapă, Fierbințeanu, Mitru, Ad. Popa și Garcia.